Odšteta za lake telesne povrede u saobraćaju
Visina stete od povreda se utvrđuje u visini iznosa zavisno od vrste nastale povrede. Mogu biti lake I teške telesne povrede. Lake telesne povrede stvaraju bolove tek kada nas popusti strah, i u njih spadaju ogrebotina, istegnuće vratnih mišića, blagi udarac glavom…
Često se greši što se policiji kod pravljenja zapisnika o uviđaju saobraćajne nezgode ne prijave lake telesne povrede pa posle osiguravajuća društva čak i u slučaju posedovanja medicinskih nalaza o povredi ne žele mirnim putem da isplate štetu iz osiguranja već se mora tužiti i na teži način dokazivati poreklo povreda. Policijski zapisnik o saobraćajnoj nezgodi je javna isprava i ima pretpostavljenu tačnost pa sve ono što nije navedeno u zapisniku se kasnije često teško dokazuje.
Moguća greška je što i slučaju graničnih šteta ispod 200.000,00 dinara oštećeni od policije ne insistiraju na vršenju uviđaja već umesto toga sa štetnikom sačinjavaju Evropski izveštaj o saobraćajnoj nezgodi pa se naknadno procenom kod ovlašćenih servisa ispostavi da je šteta na motornom vozilu drastično veća od prvobitne procene, pa se i ova razlika često mora sudski tražiti.
Visina odštete kod naknade štete u saobraćaju zavisi od:
- da li je oštećeni bio vozač ili saputnik, motociklista, biciklista ili pešak, i da li je moguće da je on prouzrokovao nezgodu,
- da li je oštećeni bio pod uticajem alkohola ili nedozvoljenih supstanci,
- da li je oštećeni bio vezan sigurnosnim pojasom,
- vrste telesnog oštećenja koje je oštećeni pretrpeo,
- vrste lečenja (fizikalna terapija, razne vrste skenera tipa EMG, RTG, MR, operacija itd.),
- dužine oporavka,
- godina života,
- pretrpljenog duševnog bola (strah, duševni bol usled umanjenih životnih aktivnosti i/ili naruženosti itd.), i
- eventualnih ožiljaka i ostalih vidljivih posledica nezgode.